Спорт і питання медицини (огляд наукових досліджень)
Keywords:
статева активність, утримання від статевого життя, психофізіологічний вплив кольору на організм спортсменаAbstract
У статті здійснено огляд та аналіз досліджень спеціалістів зі спортивної медицини країн світу, які на основі експерементальних даних стверджують, що спорт повинен бути доповненням життя в суспільстві. Тому всі наукові дослідження підтверджують, що слід вважати найбільш хибною суворість статевої активності спортсмена в період спортивних тренувань або змагань, коли справа стосується сім’ї. Зрозуміло, що йдеться про досить делікатне питання, яке в багатьох випадках залежить від індивідуальних якостей самого спортсмена, від національності й клімату. Щодо фізіології людини можна сказати: недоцільно раптово відривати спортсмена від оточуючих його обставин, адже утримання від статевого життя під час спортивних тренувань і змагань, які інколи тривають 2–3 місяці, шкідливо впливає на стан організму спортсмена, оскільки не виділяються гормони щастя та задоволення (ендорфіни й окситоцини), котрі починають потужно продукуватися в організмі людини під час статевого акту. Звичайно, це залежить від тривалості утримання від статевої активності, а отже від самого індивідуума, раси, довкілля, від клімату, режиму тренувань, змагань та інших внутрішніх і зовнішніх факторів. Науково доказано, що одружені спортсмени, які живуть нормальним подружнім життям, досягають більш високих спортивних результатів, ніж ті, котрі змушені утримуватися від статевої активності. Найкращою психологічною підготовкою до будь-якого спортивного тренування або змагання є сприяння спортсмену проводити вечір разом із сім’єю або з ким він бажає. Психофізіологічний вплив кольору на організм спортсмена – теж важливий фактор. Слід зазначити, що лікар спортивної команди повинен знати, що колір – важливий фактор, який впливає на організм людини, зокрема спортсмена. Спортсмен, який уміє бачити, розрізняти, спостерігати кольори в їх гармонійному поєднанні, активізує свої психічні процеси й організовує повсякденну діяльність на більш високому та енергетичному рівні й досягає високих спортивних результатів. Психофізіологічний вплив кольору на самопочуття спортсмена, здоров’я, ефективність досягнення високих спортивних результатів, а також облаштування спортивних залів і майданчиків, кімнат харчування й відпочинку, спортивного одягу – важливий фактор для спортсмена.References
Валецька Р. О. Основи валеології: підручник / Р. О. Валецька. – Луцьк : Волин. кн., 2007. – 347 с.
Васильченко Г. С. Общая сексопатология / Г. С. Васильченко. – М. : [б. и.], 1977. –360 с.
Васильченко Г. С. Различные клинические типы мастурбации и их идентификационные критерии / Г. С. Васильченко // Вопросы медицинской деонтологии и психотерапии. – Тамбов : [б. и.], 1974. – 350 с.
Вестхеймер Р. К. Энциклопедия сексуальности человека / Р. К. Вестхеймер ; пер. з анг. А. О. Куту-меной : [б. и.], 1995. – 400 с.
Дьяченко Т. В. Половое развитие и сексуальное здоровье мужчин и женщин / Т. В. Дьяченко, Н. Е. Времьев. – Луганск : [б. и.], 2000. – 40 с.
Имелинский К. Психогигиена половой жизни / К. Имелинский. – М. : Медицина, 1973. – 256 с.
Караванский Б. А. Психотерапия / Б. А. Караванский. – М. : Медицина, 1985. – 304 с.
Кон И. С. Введение в сексологию / И. С. Кон. – М. : Медицина, 1988. – 319 с.
Петрик О. І. Медико-біологічні та психолого-педагогічні основи здорового способу життя : курс лекцій / О. І. Петрик. – Львів : Світ, 1993. – 120 с.
Свядощ А. М. К физиологии половой жизни мужчин. Вопросы психиатрии, психотерапии, сексологии / А. М. Свядощ, И. А. Попов. – Краганда : [б. и.], 1967. – С. 125–127.